Aktualna Licencja Trenera II Klasy nr GLA1403073

Aktualna Licencja Global Professional Tennis Coaches Association (GPTCA) Level C

Udział w konferencjach i sympozjach

Podczas warsztatów wybitni specjaliści prezentowali między innymi tematy: „Długofalowy rozwój atletyczny młodych tenisistów”, „Prędkość i przyspieszenie w tenisie”, „Trening o wysokiej intensywności dla graczy ATP/WTA”

Marco Panichi, były lekkoatleta,  obecnie światowej klasy ekspert od biomechaniki. Współpracował z licznymi federacjami tenisowymi, m.in. włoską, niemiecką, chińską i izraelską. Jest stałym konsultantem wiodących akademii tenisowych (Sanchez-Casal, IMG) oraz pracował jako trener personalny z wieloma gwiazdami tenisa (Novak Djoković – wciąż współpracuje z Serbem, Li Na, Swietłana Kuźniecowa, Francesca Schiavone, Ivo Karlović, Fabio Fognini).
Luscan Dragos, były szczypiornista rumuńskiej ekstraligi, jest trenerem personalnym oraz trenerem wellness, który współpracował z czołowymi sportowcami w wielu dyscyplinach (pływanie, piłka ręczna, tenis, waterpolo). Obecnie odpowiada za przygotowanie motoryczne reprezentacji Rumunii w piłce ręcznej oraz pracuje z czołowymi rumuńskimi tenisistami – Simoną Halep, Horią Tecau i Florinem Mergeą.

Podczas warsztatów pt.„Magia liczb – zwycięskie strategie w tenisie”, prowadzącym był Craig O’Shannessy, największy ekspert w zakresie analizy danych i wykorzystania ich na korcie, obecnie główny strateg Novaka Djokovica, z którym wygrał w tym roku US Open, twórca portalu Brain Game Tennis.
Przedstawiona została ścieżka rozwoju gracza od 12-latka do zawodowca i co wyróżnia najlepszych graczy. Zaprezentowane zostały nowoczesne metody treningu, w którym istotne są pierwsze 4 uderzenia a także przykłady zastosowania strategii „na żywo” w czasie treningu/meczu z zawodnikami

XIX Konferencja Trenerów Tenisa by Babolat
Główną gwiazdą imprezy był pierwszy i ostatni trener Rafaela NADALA – jego wujek Toni Nadal. Wspierali go światowej klasy eksperci:
-David Rodríguez Díaz – szef przygotowania Fizycznego w Akademii Barcelona Total Tenis, gdzie trenuje min. Rafael Nadal,
-Hrvoje Zmajic – metodyk ITF i Tennis Europe,
-Lucien Nogues – uważany za najlepszego specjalistę od tuningu sprzętu tenisowego na świecie, który zajmuje się min, rakietami Rafaela i Agnieszki Radwańskiej.
-Gael Moureaux oraz Marie-Pierre Caizergues – jedni z twórców systemu „Play and Connect”- rewolucyjnej rakiety tenisowej Babolata, wyposażonej w układ elektroniczny umożliwiający trenerom analizowanie „na bieżąco”, podczas gry oraz po jej zakończeniu, wielu danych do aplikacji smartfonowej i komputerowej dotyczących wykonywanych przez zawodników uderzeń.
-Michał Filipiak oraz Dariusz Preisler – autorzy książki „Tenisowe przygody Radka i Kuby”

XVII Ogólnopolska Konferencja Trenerów PZT
Tematem przewodnim konferencji był nowy światowy program Tenis Xpress, mający na celu aktywizację ruchową dorosłych. Gościem specjalnym konferencji był Mark Tennant, wybitny trener i pedagog, jeden z twórców światowego programu Tenis Xpress. Mark ma za sobą ponad 20 lat doświadczenia trenerskiego w brytyjskich klubach i ośrodkach tenisowych. Zajmuje się na co dzień edukacją trenerów i coachów ITF i LTA, jest też odpowiedzialny za rozwój i uruchomienie programu ITF Tennis – Play and Stay oraz programu dla dorosłych Tenis Xpress. Przyczynił się do opracowania podręcznika ITF Play and Stay, który został przetłumaczony na ponad 20 języków.

XX Konferencja Trenerów Tenisa by Babolat
Głównym wykładowcą był Bernard Pestre, jeden z najwybitniejszych trenerów -metodyków tenisa na świecie, Szef Szkolenia Trenerów Francuskiej Federacji Tenisowej, swego czasu współpracujący z zawodnikami jak: Yannick Noah, Guy Forget, Paul-Henri Mathieu czy Michael Llondra. Konferencja obejmowała dwa główne bloki tematyczne. Pierwszy dotyczył treningu taktyczno-technicznego uwzględniającego najnowocześniejsze metody nauczania, z dodatkowym elementem- zdradzeniem kulis treningu w centrach tenisowych Francuskiej Federacji. Drugim blokiem był rozwój w tenisie- przechodzenie z poziomu na poziom w rozwoju tenisisty. Zaczynając od najmłodszych zawodników grających czerwoną piłką, pokazane zostały ćwiczenia ułatwiające zawodnikom dostosowanie się do szybszych, twardszych i wyżej odbijających się piłek, aż po postęp u zawodników grających na żółtym poziomie. Przedstawione też zostały główne zasady rozwoju zawodników do 10-go roku życia oraz porady jak odnieść sukces w zawodzie trenera.

XIX Ogólnopolska Konferencja Trenerów Tenisa PZT
Tematami przewodnimi były m.in. zagadnienia: z biomechaniki tenisa, coachingu na poziomie wyczynowym, analizy serwisu, doskonalenia uderzeń, treningu funkcjonalnego, urazowości poszczególnych elementów techniki tenisowej. Gościem specjalnym był dr Richard Lisicki. Ponadto swoimi doświadczeniami podzielili się czołowi polscy trenerzy i metodycy: prof. dr hab. Ewa Ziemann, dr Adam Królak, dr Jerzy Zieliński, Rafał Chrzanowski, Maciej Domka, Krzysztof Guzowski, Paweł Habrat, Paweł Motylewski, Bolesław Szmyd. Dr Tomasz Schefke przedstawił system kształcenia trenerów uwzględniający ustawę o deregulacji zawodów, stanowisko Unii Europejskiej, wytyczne ITF i dotychczasowe uprawnienia trenerskie w Polsce.

XXII Konferencja Trenerów Tenisa by Babolat.
Gościem specjalnym konferencji był najlepszy na świecie trener – metodyk, Louis Cayer. Tematem przewodnim konferencji był: “Nowoczesny trening zintegrowany dla zawodników w różnym wieku”. Louis Cayer – powszechnie uważany za najlepszego trenera – metodyka tenisowego na świecie. Charyzmatyczny trener i wykładowca w swojej wieloletniej pracy w różnych państwach z wielkimi sukcesami łączył pracę na korcie z kształceniem trenerów; w sumie pracował z ponad 30 graczami z pierwszej setki rankingu ATP/WTA, drużynami Davis Cup i Fed Cup a jego zawodnicy zdobywali mistrzostwa olimpijskie oraz pierwsze miejsca na listach światowych. Louis jest jednym z pionierów najnowocześniejszego podejścia do nauczania i treningu, łączącego w sobie nauczanie taktyki przy zachowaniu solidnej bazy technicznej. Podejście takie łączy w sobie konieczność całościowego dbania o rozwój zawodnika (łączenia różnych elementów w jedną, spójną całość np. techniki, sfery mentalnej czy sprawnościowej) a jednocześnie dbania o szczegóły np. właśnie rozwój uderzeń.

Najsłynniejszym z zaproszonych wykładowców była uważana za najlepszą trenerkę tenisa na świecie Judy Murray, która spędziła na konferencji aż trzy dni. Twórczyni sukcesów Andy i Jaime Murrayów podzieliła się doświadczeniami z pracy ze zdobywcami Pucharu Davisa, ale także, a może przede wszystkim, poruszyła szereg tematów dotyczących metodyki pracy z dziewczętami i kobietami.
Wiodącą, bowiem, nigdy dotychczas nie poruszaną, tematyką konferencji, była właśnie praca z dziewczętami oraz kobietami od nauczania początkowego po prowadzenie zawodniczek w Federation Cup czy turniejach Wielkiego Szlema.
Simon Wheatley (UK)
Jeden z najbardziej znanych metodyków na świecie, odpowiedzialny za szkolenie na najwyższe stopnie trenerskie w Wielkiej Brytanii. Jego pobyt dwa lata temu spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że postanowiliśmy zaprosić go ponownie
Laura Middleton (UK)
Liderka Miss-Hits – tenisowego programu dla dziewcząt prowadzonego w Wielkiej Brytanii

W dniach od 7 do 9 października na kortach WTS Orzeł w Warszawie odbyła się 27 Konferencja Trenerów Tenisa.
Głównym gościem i prelegentem był Jofre Porta.
Jofre to człowiek‐legenda, najsławniejszy obok swojego przyjaciela i sąsiada z Majorki Toniego Nadala, hiszpański trener. W ciągu swojej wieloletniej kariery pracował z zawodnikami na każdym poziomie, od początkujących do zwycięzców turniejów Wielkiego Szlema; wśród jego uczniów są między innymi Carlos Moya i Rafael Nadal. Jofre był kapitanem hiszpańskiej drużyny w Pucharze Federacji, doradcą w Hiszpańskiej Federacji Tenisowej, posiada tytuł profesora Międzynarodowego Uniwersytetu w Walencji. Obecnie jest dyrektorem Międzynarodowej Akademii GLOBAL TENNIS TEAM gdzie wraz ze swoimi współpracownikami tworzy i realizuje w praktyce to, czego nauczył się przez lata swojej kariery trenerskiej.
Tematami konferencji były:
• Jak „ustawić” technikę zawodników, by rozwijając ich indywidualne predyspozycje rozwinąć ich potencjalne „bronie” ,• Jak stosować wiedzę z biomechaniki w praktyce, by nasi zawodnicy mieli lepszy timing, umieli uderzać piłkę precyzyjniej oraz silniej,
• Jak stymulować umysł i ciało zawodnika by przyspieszyć rozwój jego umiejętności np. poprzez zmianę warunków (np. umiejętne utrudnianie) ćwiczeń,
•Doskonalić koncentrację, w sposób praktyczny na korcie,
• Planowania i periodyzacji dla zawodników wyczynowych, Jakie metody i ćwiczenia stosować w różnych okresach planu rocznego,
• Nauczać instynktownego działania (jeszcze lepszego niż następującego w wyniku nauczenia automatyzacji reakcji).
Konferencja pozwoliła na wymianę z Jofre myśli na temat treningu wizyjnego zawodników do którego przygotowują się w Global . Spotkania te były bardzo owocne i bogate w wymianie doświadczeń.

Emma Doyle (Australia) – niewątpliwie jedna z najbardziej charyzmatycznych trenerek w skali światowej, wysokiej klasy ekspert, specjalistka w wielu dziedzinach; począwszy od mini tenisa, poprzez tenis amatorski aż do profesjonalnych zawodników. Emma wykładała podczas największych konferencji w tym ITF oraz podczas turniejów wielkoszlemowych. Bywała w Polsce dwukrotnie, jej warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zostały bardzo wysoko ocenione przez polskich słuchaczy.

Gościem specjalnym konferencji był Patrick Mouratoglou, trener Sereny Williams,
który podzielił się wiedzą z zakresu maksymalizacji potencjału zawodnika.
Ponadto swoimi doświadczeniami podzielili się czołowi polscy trenerzy i metodycy:
prof. dr hab. Ewa Ziemann, dr Tomasz Schefke (Dyrektor ds kształcenia trenerów PZT, Krzysztof Guzowski, Paweł Habrat, Paweł Motylewski, Krzysztof Walter).
W sobotę zapraszamy odbyło się spotkanie i dyskusja z Tomaszem Wiktorowskim, Dawidem Celtem i Krzysztofem Guzowskim, którzy tworzą team Agnieszki Radwańskiej.